Klady a zápory hotovostních půjček

Jedním z parametrů při výběru půjčky je rozhodně to, zda se jedná o variantu bezhotovostní – zasílanou na účet, nebo se jedná o variantu hotovostí. Kdy je možné dostat peníze takzvaně na ruku. Populárnější variantou je sice ta první, ale to neznamená, že by druhá neexistovala. Uvažujete o ní? Podívejte se na souhrn výhod a nevýhod.

Ideální pro toho, kdo má problémy s účtem

To je jeden z hlavních důvodů, proč lidé hotovostní půjčky vůbec poptávají. Jelikož jim jsou vypláceny na ruku, nemusí se bankovní konto vůbec řešit. A právě, pokud s ním jsou určité problémy, se vyplatí myslet na to, že existuje celkem zajímavá a rozhodně dobrá alternativa. Pokud bychom se měli podívat na to, jaké problémy s účtem mohou existovat, tak je jich celá řada:

  • Neexistence bankovního konta.
  • Ztracená platební karta.
  • Exekuce na účet.

Toto všechno jsou situace, které jsou u bezhotovostní půjčky problém. U té hotovostní na ně však není nutné v podstatě vůbec brát ohledy, jelikož peníze přes bankovní účet neprochází.

Hodí se na další hotovostní platbu

Pokud potřebujete peníze na to, abyste je dále použili na placení v hotovosti, je celkem zbytečné, aby šly nutně přes bankovní účet. Pokud by došly na něho, bylo by z vaší strany opět nutné peníze vybrat v hotovosti. Takže tu mluvíme vlastně o celkem zbytečné činnosti, kterou je možné snadno eliminovat právě tím, že se rozhodnete využít peněz v hotovosti.

Peníze je možné získat hned, při podpisu smlouvy

Nezapomínejme na to, že mnoho půjček je spojeno s nutností podpisu klasické smlouvy. K tomu může docházet třeba na pobočce banky, ale i nebankovní společnosti. Hotovostní půjčka má tu výhodu, že mohou být požadované finanční prostředky vyplaceny v podstatě obratem. Tedy že ve výsledku není nutné chodit domů a čekat, až se objeví na účtu, jelikož je možné si spolu se smlouvou požadovaný obnos velmi jednoduše odnést.

Přečtěte si také:  Česká pojišťovna

Bez čekání na vyplacení

Když jsou peníze vypláceny na účet, je třeba zohlednit to, jak dlouho bude trvat samotný převod. Jaké věci samotnou délku převodu ovlivní?

  • Banka odesílatele a příjemce.
  • Konkrétní den v týdnu.
  • Konkrétní hodina odeslání peněz.

Je tedy jasné, že může nastat situace, kdy se na převod čeká i několik dní. Příkladem je pozdní páteční odeslání, kdy peníze fyzicky odejdou až v úterý a na bankovní konto klienta se připíší až v úterý během dnes. Rázem se na bezhotovostní půjčku v podstatě bezdůvodně čeká na to, než přijdou. U hotovosti jsou vyplaceny v podstatě hned, během několika málo minut.

Výhody nejsou to jediné, co musíme zmínit. Opomíjet nelze ani nevýhody, které hotovostní půjčky mají. Společně se podíváme na výčet těch, které je možné považovat za hlavní.

Tip pro vás: Půjčku v hotovosti lze využít i na nákup nového či ojetého automobilu.

Nošení velké hotovosti

I když je v našich ulicích relativně bezpečno, neznamená to, že by nehrozilo riziko trestného činu. Tedy riziko přepadení, které se týká situace, že půjdete s velkou hotovostí. Pokud si ponesete desítky, ale i stovky korun jenom tak, může to v případě problému znamenat nezáviděníhodnou situaci, která bude spojena s tím, že o peníze přijdete. V případě bezhotovostního převodu budou finance bezpečně uloženy na vašem kontě.

Místo spojené s vyplacením není všude

U hotovostního vyplacení je nezbytností určitý osobní kontakt. A zde může nastat problém. Pokud by šlo o velké banky, tak ty mají pobočky i ve velkých městech. V rámci těch menších, nebo v případě nebankovních společností už mluvíme o tom, že vyplácení v hotovosti není vždy jednoduché.

Na druhou stranu se mnoho nebankovních poskytovatelů snaží o to, aby vyšla svým klientům vstříc. A to tak, že posílají své obchodné zástupce, nebo umožní vyplacení na benzinových pumpách nebo trafikách, prostřednictvím terminálů.

Ne vždy je placeno hotovostí

Poklud jsou peníze užity ke konkrétnímu účelu, a je realizována následná platba bezhotovostně, tak musíme říci, že je hotovostní půjčka zcela zbytečná. To proto, že danou sumu bude nutné následně vložit na bankovní konto a poslat.

Přečtěte si také:  UniCredit Bank

Když není banka v místě vašeho bydliště, tak to znamená komplikace spojené s dalším cestováním, a také s rizikem přenosu větší hotovosti. Jednodušší je tedy nechat si peníze na účet přímo poslat, a jakmile dojde k jejich připsání, tak je možné poslat je dále.

Nabídek je celkem málo

Další nevýhoda je spojena s tím, že když vybíráte půjčku, a máte s ní spojený tento konkrétní požadavek, tak je nutné říci, že poskytovatelů, kteří bys vám mohli vyhovovat, není zase až tak velké množství. Mnohem více dominují půjčky bezhotovostní, jelikož jejich poskytnutí je pro banky a nebankovní společnosti jednodušší. Pokud byste přesto trvali na tom, že si necháte vyplatit cash, je třeba počítat s možnými kompromisy při výběru, a to s ohledem na:

  • Výši dostupné sumy.
  • Úrokovou sazbu.
  • Délku splácení.

Riziko komplikovaného splácení

Když se podíváme na nabídku několika nebankovních společností, které nabízejí hotovostní půjčky, musíme říci, že je s nimi spojeno i to, že samotné splácení není nijak jednoduché. Nejenom proto, že se peníze splácejí v hotovosti a jezdí si pro ně obchodní zástupce dané nebankovní společnosti.

Hlavním problémem je zde především to, že dané splátky je nutné hradit vždy v týdenních intervalech. A to může být značně omezující, jelikož dané pravidelné schůzky výrazným způsobem komplikují hlavně osobní život. I zde je lepší mít peníze na účtu, nastavit trvalý příkaz a o nic se nestarat.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..